akademicerrahi@akademicerrahi.com.tr
0 (326) 612 0 612 pbx

BU ÇAYI İÇEREK ÖLÜMÜNÜZE SEBEP OLABİLİRSİNİZ

BU ÇAYI İÇEREK ÖLÜMÜNÜZE SEBEP OLABİLİRSİNİZ

 

Her sene olduğu gibi bu senenin de mucizevi bir zayıflama ürünü var. Bu senenin gözbebeği de teff tohumlu çay.

Ülkede büyük ilgi gören ünlülerin, internet fenomenlerinin ellerinde videolarda gördüğümüz insanların eczanelerden ve internet sitelerinden aldıkları, Gıda Tarım Bakanlığı tarafından onaylı  bu mucizevi zayıflama çayının içerisinde ‘’sibutramin’’ maddesi tespit edilerek mucizevi çayın gözyaşları içerisinde  satışı yasaklandı.

Beyaz, kırmızı ve kahverengi olmak üzere çeşitli türleri bulunan;

mangenez, demir, lif, protein, B vitamini ve çinkodan zengin teff  tohumu bir tahıldır. Etiyopya’da ekmek yapımında kullanılır. Unu, ekmeği, makarnası, bisküvisi de vardır. Tok tutuculuğu, kan şekeri dalgalanmalarını azaltıp ani açlıklardan koruduğu için kilo kontrolünde yardımcıdır. Buğday, bulgur ve bu tip besinlerin benzeri bir tahıl bitkisi aslında. Ancak yukarıda okuduğunuz gibi mucizevi bir zayıflatması yok, olamaz da zaten. Çünkü sadece; aynı tam buğday ekmek gibi tok tutarak diyetin daha kolay yapılmasını sağlar.

Adamlar oturmuş düşünmüş ve demiş ki;  “Bu sene hadi bu teff tohumu modasını çıkartalım, çıkartalım da istediğimiz randımanı alamayız. Ne yapalım? Biraz içine sibutramin katalım da ortalık şenlensin.”

Peki bu sibutramin ne? Zayıflama ilaçlarında kullanılan ve gerçekten zayıflatan ancak ciddi zararları olan bir madde. Eğer kişi kalp hastası ise kalp krizi riski oluşabilir. Kullanan kişilerde depresyon riskiyle birlikte intihar eğilimi oluşabiliyor. Bu yüzden ruhsal rahatsızlığı olanlar da bu ilaçları kullanmamalı. Uykusuzluk, nefes darlığı, ciltte reaksiyonlar, görme bozukluğu, karaciğer ve böbrek fonksiyonlarında da bozukluğa neden olabilir. Yıllardır da duyduğumuz zayıflama çaylarının ve  zayıflama ilaçlarının sebep olduğu ölümlerin sorumlusu sibutramin ve arkadaşları. Ee zaten daha ne olsun ?

 Sizce neden her sene bir mucizevi zayıflama trendi çıkıyor. Çünkü bizler diyet yapmadan, spor yapmadan sadece bir çay içerek ya da bir hap içerek zayıflamanın peşindeyiz. Emek etmek istemiyoruz, sadece umut ediyoruz  ve mucize bekliyoruz ve bunlar şipşak olsun istiyoruz.  Bir de üstüne kiloyu 3 yılda alıp 3 ayda vermek istiyoruz. Üzgünüm ama bizler böyle sabırsız ve tembel olursak üreticiler de umut tacirliği yapmaktan çekinmezler.

Her senenin zayıflama trendlerine harcayacağımız parayı diyete, spora harcasak, hem daha mutlu hem de daha sağlıklı  insanlar olabiliriz. Bir deneyin bence!

 

Diyetisyeniniz

Nazlı Damla Tekin

 

HIZLI İLETİŞİM

Sorun Ve Şikayetlerinizi Bize Hızlı Bir Şekilde Bildirin