akademicerrahi@akademicerrahi.com.tr
0 (326) 612 0 612 pbx

DİYETSİZ DİYET NEDİR?

DİYETSİZ DİYET NEDİR?

 

Hayatımız çalışmayla koşuşturmayla geçiyor. Yedi yaşındayken tempolu bir yaşama başlıyoruz; ilkokul, lise, üniversite, iş hayatı, evlilik, çocuk… Durun! Daha bitmedi. Bu defa çocuğunuzun okulu, işi, evliliği, torun…

Hayatımızdaki yoğun tempoda kendimize özel diyet yemekler yapamıyoruz.  Tüm ev halkına yapalım desek; bu defa da onlar katı kurallı diyet yemeklerini yemek istemeyebilirler. Oysa diyet yapmak için tuzsuz, yağsız, tatsız yemeklere gerek yok. Sizler yaptığınız birçok yemekle en önemlisi de sevdiğiniz birçok yemekle de diyet yapabilirsiniz.

Diyet; halk arasında genelde zayıflamak için kullanılan, akılda yasak ışıkları yakan, kısıtlayıcı, bir kibrit kutusu peynir-bir dilim ekmek ile kısa süreli yaşanan ya da yaşanmaya çalışılan bir zayıflama listesi olarak geçiyor. Halbuki diyetin sizlerin zihninde uyandırdığı sağlığına uygun şekilde sağlıklı bir yaşam biçimi edinmek olmalıdır.

İnsanlar “sevdiğim şeyleri tüketemem”, “iş yerinde diyet olmaz”, “dışarıdan yiyorum diyet yapamam”, “aç kalmaya dayanamıyorum” gibi cümler kuruyor ve etrafta hep bir baskı olduğundan “yapamam” diye düşünüyor.  Ve sanırım pek cesaret de edilmiyor.Diyelim cesaret etti diyet yapmaya 4-5 ay sevdiği şeylerden mahrum kalarak yapıyor diyeti sonra vücuduna unutturduğu ancak beynine unutturamadığı besinleri aşırı miktarda tüketiyor. 4-5 aylık emeğin çöpe gitmesini geçtim. Vücuduyla ciddi şekilde oynuyor.Bir kere de böyle bir süreç geçirdiyse vah haline!

Bizlerin en büyük hatası yapamam diye düşünüp bir şeyi komple bırakmamız. Elimizden gelenin fazlasını yapsak hatta belki sadece elimizden geldiği kadar yapsak hiç yapmamaktan iyidir. Tabi yapmak istediğimiz şeyi en doğru şekilde yapmak bizleri onurlandırıcı bir başarıya ulaştırır. Ancak elimizden geleni yapmak da o başarıya ulaşmanın bir yolu değil midir?

DİYETSİZ DİYET  ile istediğimiz şeyleri uygun zamanlarda, uygun koşullarda yiyebiliriz. Bunları yaparak ideal fiziğimize, ideal sağlığımıza ulaşabiliriz. Vücudumuzun ihtiyacı kadar beslenip, sevdiğimiz şeyleri bu ihtiyaçları göz önünde bulundurarak dengeleyip düzenleyebiliriz. Hayatımızın illa baklavalı, börekli, tatlılı, pastalı günleri oluyor. Bu diyet tipi ile en önemlisi de baklava, börek, tatlı, pasta ile yaşamayı öğrenirsiniz. Ve yasak olmadığı için aşırı derecede canınız istemez ve tüketecek olduğunuzda da bunu dengeleyebilirsiniz. Bu ve bunun gibi bazı kavramları öğrendiğinizde de ömür boyunca düzenli periyotlarda diyetisyene giden biri değil, önemli bir sağlık sorunu yaşamadıkça ideal fiziğinizi koruyan biri olursunuz. Ve kolay kolay diyetisyene ihtiyaç duymazsınız.

Diyetin tek yasağı “yasak” kelimesidir.

 

Diyetisyeniniz Nazlı Damla Tekin.

HIZLI İLETİŞİM

Sorun Ve Şikayetlerinizi Bize Hızlı Bir Şekilde Bildirin