akademicerrahi@akademicerrahi.com.tr
0 (326) 612 0 612 pbx

KARNABAHARI BİR DE BÖYLE DENEYİN!

KARNABAHARI BİR DE BÖYLE DENEYİN!

 

Kış sebzelerinin başka bir güzelliği olduğunu kabul edelim. Bu sebzelerden karnabahar da bir çoğumuzun en sevdiğidir. Çocuğundan yaşlısına kadar herkes sever karnabaharı. Çok nadir olur sevmeyen. Karnabahar sevilir de nasıl sevilir? Ne yemekler yapılır karnabahardan? Biraz araştırdım genelde kızartma şeklinde tüketiliyor güzelim karnabahar. Tencerede pişiren, fırında diğer sebzelerle birlikte pişiren çok az. :Haydi bir bakalım şu karnabahara;

Çok iyi bir yağ yakıcı olan C vitamini ve Folik asit açısından zengin Karnabahar ; Yüksek kalsiyum içeriği  ile metabolizma hızının artmasını sağlar. Karnabahar içinde fosfat, potasyum ve indol-3 gibi vücudumuz için çok önemli maddeler bulundurarak; meme, mide ve kalınbağırsak kanserine karşı koruyuculuk sağlar. Demir minerali açısından ayrıca zengin olduğu için kansızlığa iyi gelir. Kalorisi az hacmi çok olduğundan daha çok tüketilebilir ve doyurucu bir besindir. Yüksek potasyum ve sülfürlü maddeler tansiyonun dengelenmesini sağlar. Kalp-damar hastalıklarına karşı vücudu korur. Anti-oksidan gücü yüksek olduğu için hücrelerin temizlenmesine katkısı olur . Bağışıklık sistemini iyileştirir.

Bizler böyle altın değerinde bir sebzeyi yumurtaya, una bulayıp atıyoruz kızgın yağa. Yumurtayla unu da zararlı bir besin haline getiriyoruz.  Biz sizler için bir tarif derledik, yaptık, tattık, çok da beğendik. Sizlerle kişi başına 196 kalori olan ve ortalama 2 liraya mal olan tarifimizi paylaşıyorum.

MALZEMELER

400 gr (yarım orta boy)         Karnabahar

2 orta boy                               Havuç

2 orta boy                               Soğan

2 diş                                        Sarımsak

1 tutam                                  Maydanoz

1 tutam                                  Dereotu

2 yemek kaşığı                       Mısır unu

2 yemek kaşığı                       Tam buğday unu

1 adet                                     Yumurta

Yarım çay bardağı                  Zeytinyağı

Yarım çay bardağı                  Süt

1.5 çay kaşığı                         Tuz

Yemeğimizin yıldızı karnabaharı haşlıyoruz.Haşlanıp, soğuduktan sonra küçük parçalara ayırıyoruz. Ayrı bir kapta yumurta, süt, yağı karıştırıyoruz. Sonra kaba mısır unu ve tam buğday ununu ekliyoruz, karıştırıyoruz. Bu cıvık hamur karışımımıza karnabaharlarımızı ekliyoruz. İnce ince kıydığımız maydanoz, dereotu, soğanı ; rendelediğimiz havucu, sarımsağı  ilave ediyoruz ve harmanlıyoruz. Yağladığımız bir tepsiye karışımımızı yayıyoruz, pişmeye bırakıyoruz.

AFİYET OLSUN

Diyetisyeniniz

Nazlı Damla Tekin

HIZLI İLETİŞİM

Sorun Ve Şikayetlerinizi Bize Hızlı Bir Şekilde Bildirin