akademicerrahi@akademicerrahi.com.tr
0 (326) 612 0 612 pbx

KASIM AYINDA NE YİYELİM?

KASIM AYINDA NE YİYELİM?

 

Kasım ayı süphesiz ki; kışın müjdecisi. Havalar soğuyor artık yavaş yavaş. Bir bakıyorsun güneşli hava, bir bakıyorsun soğuk. Haliyle kasım ayı hastalıkların da müjdecisi olmuş oluyor.

            Bağışıklık sistemini güçlendirmek demek hiç hasta olmamak demek değildir.Gelen hastalıklarla daha güçlü savaşmak demektir. Kasım ayında bizlerin bağışıklık sistemini güçlendirecek meyve ve sebzeler pazarlarda yerini alıyor. Meyvelerden; mandalina, greyfurt, trabzon hurması, elma, armut, muz, kuşburnu, ayva, zeytin, nar, balkabağı. Sebzelerden; yer elması, kereviz, pırasa, beyaz lahana, kırmızı lahana, brüksel lahanası, kırmızı turp, karnabahar, havuç, ıspanak, şalgam, pancar. Yemişlerden; ceviz, muşmula, kestane.

Tabi bu besinleri tüketir tüketmez bir mucizeye tanık olmuyoruz. Mevsiminde yani; daha doğalken tükettiğimiz zamanlarda sağlığımıza yatırım yapıyoruz. Tek çeşit değil de mevsimindeki sebze meyvelerden zengin çeşitle beslenirsek vücudumuza farklı açılardan bir sürü fayda sağlamış oluruz. Gelin kısaca tükettiğimiz besinlerin faydalarına bakalım.

Mandalina: İçerdiği yüksek C vitaminiyle anılan mandalina; grip, nezle soğuk algınlığı gibi hastalıkların baş düşmanlarından biri. Tabi hasta olunca değil hasta olmadan tüketmek lazım. O yüzden ara öğünlerimizde yer verebiliriz.

Greyfurt: Bağışıklık sistemimizi güçlendirirken; cildimizi güzelleştirir, göz sağlığımıza faydalı. Bunların yanı sıra; başta kolon kanseri olmak üzere kanserle savaşır. Böbrek taşı oluşumunu engeller, enfeksiyonlardan korur ve karaciğeri güçlendirir. Ve kilo vermeye yardımcıdır.

Elma: Bağışıklık sistemini güçlendirdiği gibi bağırsaklarımızın düzenli çalışmasında etkili ve bizi tok tutarak diyetimizde de yardımcıdır. Kalp dostudur. Kan şekerinin ani yükselmelerine engel olarak diyabet hastalarının sık kullandığı bir meyvedir.

Armut: Grip, nezle, soğuk algınlığı gibi hastalıkların düşmanı armut; vücudu enfeksiyonlara karşı korur, kanseri önler ve beyin gücünü arttırır.

Muz: Potasyum mineralini aklımıza getiren muz; böbrekler için faydalı, kan basıncını dengeler, kalp kaslarını güçlendirir, mutluluk etkileriyle stresle başa çıkar, cildi güzelleştirir, tok tutucudur, kanseri önler, kas ağrıları ve kramplara iyi gelir, göz sağlığını korur, ishali tedavi etmede bizlere yardımcıdır ve regl öncesi sendromunu azaltmada etkilidir.

Kuşburnu: İçeriğinde bulunan zengin C vitamini sayesinde vücudu güçlendirerek hastalıklara karşı daha dirençli olmasını sağlar. Enfeksiyon ve iltihapların daha hızlı iyileşmesine yardımcı olur. Bedensel yorgunluğu giderir. İdrar söktürür, ishali keser. Böbrek üstü bezlerinin çalışmasını destekler. Kan dolaşımını hızlandırır ve kanı zararlı maddelerden arındırarak temizler. Kandaki şeker oranını dengeler. Kanserden koruyucudur. Cilt sağlığına iyi gelir. Az şekerli ve limonlu bir kuşburnu reçeli yaparak ve kuşburnunu demleyerek beslenmemizde yer verebiliriz.

Ayva: Grip, nezle, soğuk algınlığına iyi geldiği gibi özellikle çayı öksürüğe iyi gelir. Bağırsak hareketlerini düzenler. Enfeksiyon önleyicidir. Gargarası boğaz iltihaplanmalarında etkilidir. Adet kanamalarını düzene sokar.

Zeytin: Kan kolesterolünü, basıncını  dengeler. Kolon, prostat, mide ve pankreas başta olmak üzere kanser önleyicidir. Vücudu kalp ve damar hastalıklarından korur. Kabızlığı önler. Yaşlanmayı geciktirir.

Nar: Tokluk hissini arttıran, kilo vermeye yardımcı olduğu söylenilen ancak kan şekerini yükselten meyve nar; grip, nezle gibi hastalıklara karşı bağışıklık sistemimizi güçlendirir, yorgunluğu giderir, stresle başa çıkar, kalp damar sağlığını korur, bağırsaktaki iyi bakterileri arttırır. Nar yemeyi sevmiyorsanız suyunu da sıkıp tüketebilirsiniz.

Kereviz: Kalp ve damar hastalıklarına karşı koruyucudur. Kan basıncını kontrol eder. İyi bir idrar söktürücüdür. Enfeksiyonlarla mücadele eder. Vücut sıvı dengesini düzenler. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Diyabet hastalığına iyi gelir. Cildi güzelleştirir. Adet döngüsünü düzenler. Yorgunluğu giderir. Hafızayı destekler. Gut hastalığına karşı faydalıdır. Karaciğer koruyucudur. İştah açar ancak bu iştah açıklığına kendimizi kaptırmamalı ve iştah açtığı için tüketmemezlik yapmamalıyız. Kerevizi yemeklerin yanı sıra yoğurtlu meze şeklinde de tüketebilirsiniz.

Pırasa: Kalp ve damarları korur. Tansiyonu dengeler. Vücudu kronik hastalıklardan korur. Kabızlığı önler. İdrar söktürücüdür. Anemi hastalığıyla mücadele eder. Karaciğer ve böbrek sağlığını korur. Bağışıklık sistemini düzenler.

Beyaz lahana: Karaciğer yağlanmasından korur. Ödem atıcı ve tok tutucudur. Bağırsak, mide ve akciğer kanserlerine karşı koruyucudur. Bağışıklığı güçlendirir. Kronik hastalıklardan korur. Göz sağlığını koruyor. Kalp dostudur.

Kırmızı lahana: Beyin fonksiyonlarını çalıştırıcı ve konsantrasyonunu artırıcı etkiye sahiptir. Alzheimer gibi hastalıklardan korunmasını sağlar. Tok tutucudur. Özellikle mide, akciğer, cilt ve kalın bağırsak kanserine karşı koruyucudur. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Kalp dostudur. İyot tutucu olduğundan tiroid hastalarına önerilmemektedir.

Turp: Karaciğer ve kalp  dostudur. Enfeksiyonlara karşı koruyucudur. Tansiyonu düzenler. Cildi güzelleştirir. Bağışıklık sistemini destekler.

Karnabahar: Kalp sağlığını korur. Kolesterol seviyesini dengede tutar. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Göz sağlığına faydalıdır. Doku onarımını hızlandırır. Sıvı dengesini düzenler. Öncelikle akciğer, göğüs, mesane gibi bir çok kanser türüne karşı koruyucudur. Hafızayı destekler.

Havuç: Göz sağlığını destekler. Prostat, akciğer ve kolon kanserleri başta olmak üzere kansere karşı koruyucudur. Beyni korur. Doku onarımını sağlar. Enfeksiyon önleyicidir. Tansiyonu ve kolesterolü dengeler.

Ispanak: Kabızlığı önler. Toz tutucudur ve diyet dostudur. Prostat kanseri başta olmak üzere kansere karşı koruyucudur.  Tansiyonu dengeler. Böbrek, beyin ve karaciğer dostudur. Stresle mücadele verir.  Enfeksiyonlardan korur. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Anemi hastalığının iyileşmesini destekler ve hastalıktan korur. Cildi güzelleştirir.

Şalgam: Kanseri önler. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Sindirimi kolaylaştırır. Tok tutucudur.

Pancar: Bağışıklık sistemini güçlendirir. Hafızayı destekler. Beyin, kalp, böbrek dostudur. Kan basıncını dengeler.

Ceviz: Kalbin en büyük dostudur. Kalp ve damar hastalıklarıyla mücadele eder.Sindirim sistemini destekler. Bağırsak dostudur. Kabızlığa iyi gelir. Beyin gelişimini ciddi oranda etkiler ve Alzheimer hastalığından korur.Prostat, göğüs ve pankreas kanseri başta olmak üzere kanserden korur.Bağışıklık sistemini güçlendirir. Diyabetle ve kolesterolle savaşır. Depresyona iyi gelir. Cilt sağlığını korur.

Kestane: Bedensel ve zihinsel yorgunluğu giderir. Tok tutucudur.İshali önler. Unutkanlığı ve Alzheimer hastalığını önler. Bağışıklık sistemini güçlendirir.

 

Diyetisyeniniz Nazlı Damla Tekin

 

HIZLI İLETİŞİM

Sorun Ve Şikayetlerinizi Bize Hızlı Bir Şekilde Bildirin