1. Alman Hamamböceği
  Biyolojisi
   

  0.5-1 cm boyunda, kahverenkli, en hızlı üreyen hamamböceği türüdür. Bıraktığı bir pakette (kokon) 40-48 civarında yumurta vardır. Bir dişi yılda 30.000'i bulan yavru sayısına ulaşabilir. Ömrü bir yıldır. Kuru ve sıcak yerleri sevdiği için halk arasında KALORİFER BÖCEĞİ olarak da anılırlar. Çok pistirler ve her şeyi yerler. Her pisliği, mikrobu taşır ve bulaştırırlar. Gıda, su ve sıcağa olan ihtiyaçlarından dolayı insan olan her yerde aktiflerdir. Evlerde ilk yerleşecekleri yerler mutfak ve banyolardır. Hemen hemen bütün zamanlarını yuvalarında, delik ve çatlaklarda saklanarak geçirirler. Karanlığı sevdiklerinden geceleri daha aktiftirler. Çok dayanıklıdırlar. İlaçlara karşı çok çabuk direnç geliştirirler. Marketten ufak bir poşet içinde veya bir yumurta paketinde evinize gelebilirler.

  "Dizanteri, gıda zehirlenmeleri, Verem, Gastroenteritis, Antrax, Pnomoni, Hepatit, Mantar hastalıkları, Astım, allerjik reaksiyon gibi çeşitli hastalık mikroplarını taşır ve bulaştırırlar."

  Kontrol Önlemleri

  Bu haşerenin kontrolü zordur. Tecrübe, teknik bilgi, uygun insektisit ve periyodik uygulama gerekir. Kalıcı insektisitleri her türlü çatlak ve yarıklara, kapı pervazı, süpürgelik, dolap arkası gibi yerlere uygun dozlarda uygulamak gerekir. Gerekirse özel yemleme sistemi (TES) uygulanır.

  Önerimiz
   

  Apartman haşere anlamında temizse; sakinlerin dikkatli olması, ilk böcek geldiğinde ise o dairenin böcek yayılmadan ilaçlatılması gerekir. İhmal edilirse diğer dairelere de yayılarak rahatsızlık verir ve masraflara neden olur. Örneğin 30 daireli bir apartmanda 6-7 dairede üreme başlamışsa, bütün apartman dairelerinin komple ilaçlatılması en doğru harekettir. Bu yapılmazsa, böcekler daireler arasında dolaşır ve sorun zaman içinde kronikleşir.
   


  Amerikan Hamamböceği
  Biyolojisi

  Erginleri ortalama 2-3 cm boyunda, kanatlı, kırmızımsı kahve renginde olan en büyük hamamböceği türüdür. Bütün insanların yediği ve yemediği her şeyi yerler (Kağıt dahil). İçinde 14-16 yumurta bulunan paket (kokon) yaparak her mevsim ürerler. Genelde toplu koloniler halinde yaşarlar; 15 ay kadar ömürleri vardır. Nemli, sıcak ve pis yerleri severler. Kanalizasyon, kazan dairesi, depo, bodrum, toprak altı galerileri, ambalaj içleri gibi yerleri istila ederler. Genelde endüstriyel işletmelerde çok görülürler.

   

  "Dizanteri, Gıda zehirlenmeleri, Verem, Gastroenteritis, Antrax, Pnomoni, Hepatit, Mantar hastalıkları, Astım, Allerjik Reaksiyon gibi çeşitli hastalık mikroplarını taşır ve bulaştırırlar."

  Kontrol Önlemleri
   

  Yaşadığı ortam ve yerlerin iyi araştırılması ve profesyonel bir servis tarafından mücadele edilmesi gerekir. Kalıcı etkili insektisit kullanılır; koli ve malzemeyle de gelebilirler; dikkat etmek gerekir.


   

  Oryantal Hamamböceği
  Biyolojisi

  1-1,5 cm uzunluğunda parlak siyah renklidir. Erkeklerde iki kahve renkli kanat vardır. Dişiler oval, erkekler ise daha ince yapıdadır. Halk arasında KARAFATMA olarak da anılırlar. Genelde lağım sistemi, bodrum, depo, bina boşlukları ve daha az olarak da ev içlerinde yuvalanırlar. Havalar ısınınca komşu binalara kadar her yeri istila ederler. Kış aylarında ana yuvalarına çekilirler. Ömürleri 6 aydır; her türlü gıda ve organik maddeyi yerler.

  "Dizanteri, gıda zehirlenmeleri, verem, Gastroenteritis, Antrax, Pnomoni, Hepatit, mantar hastalıkları, astım, alerjik reaksiyon gibi çeşitli hastalık mikroplarını taşır ve bulaştırırlar."

  Kontrol Önlemleri
   

  İçeride ve dışarıda, üreme ve barınma yerlerini dikkatle araştırıp, bulup yok etmek için profesyonel servise ihtiyaç duyulur. Zira yuvalarına ulaşmakta güçlük çekilir. Mücadelesi dikkat ister; kalıcı insektisitler uygulanır. Bazen çatılarda kuş yuvaları varsa, bu yuvaların civarlarında üreyebilirler. Araştırılması gerekir.


   

  Ev Faresi
  Biyolojisi

  Çok küçüktürler. (Yaklaşık 3 cm civarı). Fındık faresi olarak da anılırlar. Renkleri genelde gridir. Büyük kulakları, küçük gözleri ve burunları vardır. Pislikleri siyah pirinç büyüklüğünde ve ovaldir. Pisliklerini etrafa saçarlar. Yuvalarını gıda merkezlerine yakın oyuk ve boşluklarda yapar; ev ve iş yerlerine yerleşirler. Çok iyi tırmanıcı ve sıçrayıcıdırlar. Çok çabuk ürerler; gebelikleri 18-21 gün sürer ve her seferinde 5-8 arası yavru doğururlar. Yılda 5-10 döl verebilirler. Çok güçlü koku duyuları vardır. Yetişkin bir ev faresi 0.5 cm delikten geçer ve 4 metre yüksekten atlayabilir.


   

  Çatı Faresi
  Biyolojisi
   

  Ergin çatı faresi, kuyruğu hariç 16-21 cm boyunda ve 80-300 gr ağırlığındadır. Sivri burnu, iri kulak ve gözlere sahip olup, tüyleri kahverengi veya siyah renktedir. Çok iyi tırmanıcıdırlar. Bina içleri ve altında, çatısında, çöp ve odun yığınları içinde yaşarlar. Erginlerin dışkıları lağım faresinin dışkısına benzer; fakat daha sivri uçludur. Çatı fareleri 4 ayda ergin hale gelir ve 12 ay yaşarlar. Bir kerede 4-8 yavru doğurur ve yılda 6 döl verebilirler. 12 mm'den büyük aralıklardan kolayca geçebilirler.

  "Fareler Leptospirosis, Selmonella, Brucellosis, Kuduz ve Şap gibi bir çok hastalığı yayarak büyük tehlike teşkil ederler."


   

  Lağım Faresi
  Biyolojisi

  Ergin lağım faresi, kuyruğu hariç 18-25 cm boyunda ve 200-600 gr ağırlığındadır. Burnu küt, kulak ve gözleri diğer türlere göre daha küçük, kaba tüyleri kahverengi-siyah, karın bölgesi ise gri-beyaz arası bir renktedir. Lağım fareleri daha çok bina içlerinde kanalizasyon sisteminde, bodrum ve alt katlar ile depolarda, bina dışında ise nehir kenarlarında, yol boyunca toprak altında, çöp yığınları ve beton altında yuva yaparlar. Erginlerin dışkıları iki ucu küt kapsül şeklinde ve 20 mm kadar uzunlukta olabilir. 2-5 ayda ergin hale gelir ve 1 yıl yaşarlar. Gebelikleri 3 hafta sürer. Bir kerede 7-8 yavru doğurur ve yılda 3-6 döl verebilirler. Güçlü koku ve işitme duyularına sahiptirler. 12 mm den büyük aralıktan kolayca geçebilir; 15 metre yükseklikten atlayabilirler. Doğaları gereği kemirmeyi severler ve en çok da elektrik kablolarını kemirdikleri için sık sık yangınlara sebep olurlar.


   

  Karasinek
  Biyolojisi
   

  0.5-1 cm boyunda, siyah-gri renktedirler. Çöp ve gübre gibi nemli organik madde bulunan yerlere 100-150 tanesi yığın halinde yumurtalarını bırakır. Çıkan larvalar organik maddelerle beslenir ve sıcak havada ortalama 7-8 gün içerisinde ergin hale gelirler. Çok çabuk ürerler. Her türlü gıda ve çöp artıklarıyla beslenirler ve ortalama 3 km uçarak çevrede insanların yaşadığı her yeri istila ederler. Vücutlarında çok çeşitli hastalık mikropları taşıdıkları için her dolaştıkları yerlere mikropları bulaştırırlar. Zira her 5 dakikada bir gezindikleri yerlere dışkı bırakırlar.

  "Kolera, Diare, Dizanteri, Hepatit, Çocuk Felci, Gıda zehirlenmeleri, Selmonellosis, Verem gibi hastalıkları bulaştırır."

  Kontrol Önlemleri
   

  -

  Çöp ve gübreleri muntazam kaldırmak ve bunların üzerinde üremeyi engelleyici larvasit uygulamaları yapmak.

  -

  Uçan haşerelerin eve girmesini önleyici pasif tedbirler almak (tel sineklik, yapışkan levhalı UV cihazlar gibi)

  -

  Profesyonel sevise başvurup üreme yerlerinin tespiti ve uçkun mücadelesi için yardım almak gerekir. Ayrıca sineğin yoğun girdiği kapalı alanlarda da kalıcı etkili uygulama yapılarak, 25-30 gün süreyle gelen sineklerin devamlı ölmesini sağlayarak yoğunluğu düşürmek de mümkündür.


   

   
   
   
  Sivrisinek
  Biyolojisi

  Anofel ve Kleks olmak üzere iki ana gruba ayrılır ve birçok türleri vardır. Temiz, sıcak, serin, kirli her türlü su birikintilerinde ürerler. Yumurtalarını su birikintilerine tek tek veya grup halinde bırakırlar. Larva ve Pupa (kurtçuk) döneminden sonra, uygun sıcaklık ortalamalarında, 8-9 günde ergin sinek haline gelirler. Dişileri yumurtlamak için canlı kanı emmek zorundadır. Bu sebeple insanları çok rahatsız ederler. Nemli ve loş ortamlarda barınırlar. Geceleri faaliyet gösterirler. Erkekleri meyve ve bitki özsuyu ile beslenirler. En az 3 km uçarak, ürediği yerlerin çok uzaklarına kadar yayılırlar ve canlıların yaşadığı ortamlarda yoğunlaşırlar.

  " Anofeller Sıtma hastalığını yaymada rol oynar. Ayrıca Fil hastalığı, sarı humma, Nil humması, Beyin iltihabı gibi hastalıkların yayılmasında da önemli rolleri vardır."
   

  Kontrol Önlemleri

   

  Durgun su birikintilerini yok etmek.

  Her türlü birikinti suya, kanala, foseptiğe, havuza ve göle belli periyotlarla larvasit (larva öldüren ve üremeyi durduran) uygulamak en etkili ve en ekonomik yöntemdir.

  Uçkun mücadelesinde ise; Termal Fog, ULV veya rezidüel (kalıcı) uygulama metodları ortama göre uygun ekipmanlarla uygulanır. Geniş alanlarda iyi bir araştırma ve planlama yapmak gerekir. Bu sebeple bu konuda tecrübeli, profesyonel uygulayıcı gerekir.


   

  Tatarcıklar
  Biyolojisi

  Küçük vücutları sık kıllarla örtülü, donuk sarı renkli, 1,5-3 mm boyunda sineklerdir. Doğada hayvan barınaklarında, mağaralarda, evlerdeki loş yerlerde yaşarlar ve geceleri insanlardan ve hayvanlardan kan emerler. Yumurtalarını bitkisel ve yaş atıkların üzerine bırakırlar.

   

  Şark çibanı, humma gibi hastalıkların yayılmasında rol oynarlar.
   

  Kontrol Önlemleri
   

  Ev içine, hayvan barınaklarına ve diğer barınma alanlarına kalıcı insektisitlerle pulverizasyon veya ULV yöntemleri ile uygulama yaparak mücadele edilir.  


   

  Kene
  Biyolojisi

  3 mm boyunda, kırmızı-kahverengi renginde, yassı, oval parazitlerdir. Kan emerek büyürler. Keneler köpekler dışında, hayvanlara ve insanlara da yapışıp kan emerler. Dış alanlarda çimenlerde, çalılıklarda ve hayvan barınma yerlerinde bulunurlar ve buralardan geçen hayvanlara yapışırlar. Hayvanlar vasıtası ile evlerin içine kadar gelirler. Bir dişi kene, ev içerisindeki bir çatlağa veya yarığa yumurta bırakırsa, 1 hafta içerisinde yüzlercesinin oluşmasına sebep olur.

  Kontrol Önlemleri
   

  Kenelerin evin içinde ve dışında kontrolü zahmetlidir. Mücadelenin tekrarlanması gerekebilir. Bunun için profesyonel bir servise ihtiyaç duyulur.


   

  Tahtakurusu
  Biyolojisi

  Erişkin tahtakurusu oval, yassı, çok ayaklı, 2 - 5 mm boyunda, pas kırmızısı rengindedir. Ezilince pis kokar ve kan çıkar. Erginleri hiç beslenmeden 550 gün yaşayabilirler.

   

  Kümeler halinde 200 civarında yumurtayı yapıştırarak çatlaklara bırakırlar. Evlerde insanların kullandığı yatak odaları, çekyatlar, dolap içleri, karyola yatak kenarları, duvar delikleri ve tahta aksam ayrıkları ile yatakhaneler gibi yerlere yuvalanırlar. İnsanları ısırıp ağırlıklarının 5 -6 katı kadar kan emebilirler. Emdiği yerler şişer ve çiban gibi kızarır. Özellikle geceleri aktiftir; insana özellikle uykuda hemen hücum eder. Evden eve taşınan eşyalar ile yayılır.

  "Pasteurella pestis, allerjik reaksiyonlar M.Leprae, Bacillus anthracis, B.Recurrentin gibi bir çok hastalığı bulaştırırlar."

  Kontrol Önlemleri
   

  Ferdi mücadele çok zordur; başarılı olmaz. Profesyonel uygulayıcı gerekir . Barındığı ve ürediği yerler dikkatle ilaçlanırsa, kolayca yok edilir.


   

  Bit
  Biyolojisi

  Çok küçük sarı renkte ve 2-5 mm boyundaolan bir dış parazittir. Memelilerin ve insanların vücudunda, kanlarını günde 2-3 kez emerek yaşarlar. Erişkinleri uzun süre gıdasız yaşayabilir. Baş, vücut ve kasık biti şeklinde çeşitleri vardır. Saç ve çamaşırlara yumurtasını (sirkesini) kuvvetlice yapıştırır. Kasık biti, kasık arasında deri içine girip yerleşir. Yaşanılan ortamdaki ortak eşyalar ve kişinin şahsi eşyası ile de yayılırlar. Ev içi ve okul gibi toplu yaşama alanları da kolay bit yayılma yerleridir. Özellikle kışın, temizliğin yetersiz olduğu ortamlarda sıkça görülür.
  Bitlerin ısırdığı yerlerde şiddetli kaşıntı olur. Deri koyu esmerleşir, leke ve papuller oluşur. Bu papullere bakteriler yerleşirse, fronkülosis impetigo gibi enfeksiyonlar oluşur. Tifüs ve humma gibi önemli hastalıkların da etkenidir.

   

   

  Kontrol Önlemleri Bireyin ve yaşadığı ortamın hijyene önem verilmelidir.
  - Tüm çamaşırların yıkanması;
  - İnsanın temizlenmesi ve vücudunun ilaçlanması;
  - Hayvanların ilaçlanması ve temizlenmesi;
  - Evdeki eşyaların komple ilaçlanması gerekir.
  - Bu işlemlerin hepsi aynı günde tamamlanmalıdır.
  - Yayılma durumunda acilen profesyonel uygulama gerekir.
   

  Pire
  Biyolojisi

  Siyah-kahverengi renginde, 2 mm boyunda, katlı yapılı ve altı bacaklı olup, vücudunda ve bacaklarında kılları bulunur. Sıçrayan yapıdadır. Dikey 20 cm, yatay 40 cm zıplarlar. Hayvan, insan, toz ve kuş piresi şeklinde türleri vardır. Çok çabuk popülasyon yaratırlar. Üreme hızları haftada 2000 yavruya ulaşabilir. Yumurtalarını toz, toprak içine ve zeminlere dağınık vaziyette bırakırlar. Uygun sıcaklık değerlerinde 8 -10 günde pire haline gelirler; sıcaklık yeterli değilse bu süreç 80-90 güne kadar uzar. Yumurtlamak için kan emerler. Bu sebeple canlıya ve insana anında hücum ederler. Canlı üstünde saprofit yaşadığı için evlere kolay taşınırlar. Özellikle geceleri aktiftirler. Ciltte noktacıklar halinde ısırık izleriile iç çamaşırlarda kahverengi pisliğinin lekeleri gözlemlenebilir. En çok hayvanların dinlenme alanlarında görülür ve ürerler.

  "Tifüs ve Veba hastalığı bulaştırırlar."

  Kontrol Önlemleri
   

  Ürediği ortamı tespit edip ilaçlamak, kedi ve köpek gibi hayvanları da ilaçlayıp temizlemek gerekir. İlaçlar pupa döneminde etkili olmadığı için ilaçlamadan sonra 15 gün kadar pire görülmesi doğaldır. Daha sonra onlarda kaybolur. Bazen tekrar ilaçlama gerekebilir.


   

  Güve
  Biyolojisi

  3 mm boylarında, küçük ve oval böceklerdir. Bunlar insanlara zarar vermez; ama kişisel eşyalara ve giysilere zarar verirler. Güveler hayvan kılından yapılmış her türlü eşya üzerine yerleşirler ve bunlarla beslenirler. (Kaşmir, yünlü ve ipekli giysiler gibi)

  Kontrol Önlemleri
   

  Yaygın ortamlarda kontrolü için kesinlikle profesyonel bir uygulamaya başvurmak ve ayrıca korunmak için şahsi önlemler almak gerekir.
  Giysilerin kesinlikle tavan arası, merdiven altı gibi yerlerde saklanmaması gerekir. Giysiler temiz kutular içerisinde saklanarak bu kutuların ağızları tam kapalı tutulmalıdır. Aynı zamanda giysilerin kullanma talimatlarına uygun olarak saklanması gerekir. Kutuların içine naftalin koyulması haşereleri bu bölgelerden uzak tutacaktır.


   

  Kulağa Kaçan
  Biyolojisi
   

  Evlerde yarık ve çatılarda saklanır ve genellikle geceleri dolaşırlar. Bitki artıkları, ölü hayvan ve böceklerin parçaları ile beslenirler. Seri hareket ederler.


   

  Kırkayak
  Biyolojisi

  Bina içerisinde; bodrumda, katlarda ve evlerin balkonlarında; bina dışında ise rutubetli yerlerde, yaprak altı ve gübrelik yerlerde yaşarlar.

   

   

  Kontrol Önlemleri
   

  Barındığı ve ürediği yerler tespit edilip, ilaçlamak suretiyle yok edilirler.


   

  Karınca
  Biyolojisi

  2-4 mm büyüklüğünde, siyahtan kahverengiye, kırmızıdan siyaha kadar renklerde bir çok karınca türü vardır. Kanatlı karınca türü ise, 5-8 mm uzunluğunda ve kahverengi olup, iki adet uzun kanada sahiptir. Yuvalarını su ve yiyecek kaynaklarına yakın yerlerde yaparlar ve rotaları da bu eksendedir. Ev içlerinde görülen enfestasyon, genelde işçi karıncaların yiyecek aramalarından kaynaklanır. Süpürgelikler ile çatlaklarda, deliklerde, saksı içlerinde yuvalanırlar. Koloniler halinde yaşarlar.

  "Salmonellosis ve staphilacoc enfeksiyonlarına sebep olurlar."

  Kontrol Önlemleri
   

  Yürüyüş rotalarını izleyip yuvaları bulunmalı ve buralarda tedbir alınmalıdır. Piyasadaki hazır pestisitler ve yemler kullanılabilir. Fakat popülasyon tam olarak hedef alınmadığı için bu tip mücadelenin başarı şansı düşüktür. Profesyonel uygulayıcıya başvurulmalıdır.


   

  Gümüş Balıkçığı
  Biyolojisi

  Gri renkli, 1-2 cm uzunuğunda, balık görünümünde ve sık ayaklıdırlar. Çok seri hareket ederler. Bu haşerelere evlerde çok sık rastlanır. Ayrıca fırınlarda, bina duvarlarında sıcak yerlerde barınırlar. Hububat içerisine de girer ve yerleşirler. Kağıt ve kumaşla da beslenirler.


   

  Akarlar (Mite)
  Biyolojisi

  Ev tozlarının miktarı; evin yerine, bulunduğu yerin iklimine, deniz seviyesinden yüksekliğine göre büyük oranda değişir. Evden eve (Bir çiftlik evi ile apartman dairesinin özellikleri bu konuda aynı değildir) veya bir evin farklı odalarında dahi bu miktar değişkenlik gösterebilir. (Banyo ile yatak odası vb.). Fakat değişmeyen bir şey vardır ki, ev tozları bir allerjen deposudur. Ev tozları içinde alerjiye sebep olan etken, mite (akar) dediğimiz ev tozu böceğidir. Akarlar küçük, örümcek benzeri canlılardır ve gözle görülemezler. Ortalama 0.3 mm uzunluğundadırlar. Ev tozları içinde yaşayan ve solunum yolu alerjilerine sebep olan iki önemli akar türü vardır. Dermatophagoides pteronysinnus ve Dermatophagoides farinea bunların latince adlarıdır. Akarlar insanların deri döküntüleri ile beslenirler. Başlıca yatak içinde (yastıklar,yatak,yorgan vs.) yaşarlar. Çünkü deri döküntülerinin en çok bulunduğu yerler buralardır. Depo, silo gibi yerlerde de yoğun olarak bulunurlar. Akarların dışkıları da alerjiktir. Yataklardan alınan bir gram tozda 2000 ile 15000 arasında akar bulunabilir. Ev tozu akarları astım, rinit ve nadiren de konjonktiviteye yol açarlar. Yakınmalar özellikle uykudan uyanınca başlar. Belirtiler yıl boyunca sürer. Ancak, sonbahar ve kışın belirtiler kronikleşebilir. 

  "Allerjik reaksiyonlara neden olurlar. Özellikle astımı ve allerjisi olanlar dikkat etmelidir."

  Kontrol Önlemleri
   

  Ev içinin ve eşyaların ilaçlanması. Evde tozların sık sık alınması ve evin dikkatli temizlenmesi gibi tedbirler alınmalıdır.


   

  Salyangoz
  Biyolojisi

  Sularda ve nemli çayırlarda yaşayan, değişik ebat ve şekillerde çok çeşitli türleri vardır. Kabuklu bir haşeredir. Gezdikleri yerlere sıvılarını bulaştırırlar. Bitkileri yiyerek yaşamları sürdürürler. Küçük türleri çoğu kez bahçelerde süs bitkilerini sararak kurumasına sebebiyet verirler.

  "İnsan barsaklarında yaşayan ve halk arasında bağırsak kurtları adı verilen ve çok çeşidi olan bu canlıların bazıları, ara konakçılık yaparak türün insanlar arasında yayılmasında rol oynarlar."

  Kontrol Önlemleri
   

  Bahçe ve çimenlik alanlarda, özel yem şeklinde hazırlanmış mollulisit grubu ilaçları kullanmak sureti ile kolayca mücadele etmek mümkündür.


   

  Uyuz Böceği
  Biyolojisi

  Uyuz böceği insanın derisi içine girerek, burada açtıkları tüneller halindeki boşluklarda (2 mm-3 cm uzunlukta) yerleşip üreyen, devamlı deride tüneller açmaya devam eden; bu tüneller yüzünden deride üst yüzeyinde kabarcıklar, delikler ve yaralar meydana getiren bir parazittir. Kıl diplerinde iltihaplı dermatite sebep olurlar. Böcek yassı ve oval şekilli olup, kitinle örtülü ve kirli sarı renktedir. Kısa, kalın ve kıllı bacakları vardır. Ortalama 0.4 mm boyunda ve 0.3 mm enindedirler. Deri altına yumurtlayarak ürerler. Yumurtlamadan iki hafta sonra; vücutta genellikle parmak araları, bilek ve dirseklerin iç kısmı, koltukaltı, karın ve bacaklardaki şiddetli kaşınma ile hastalık başlar. Deride kazdığı tünellerin üzerinde, içi su ve parazit dolu kabarcıklar oluşur. Özellikle geceleri artan şiddetli allerjik kaşıntılar olur. Buna uyuz hastalığı denir. Uyuz insandan insana; el sıkma, ortak kullanılan eşyalar ve bir arada yaşama vasıtaaları ile bulaşır. Özellikle okul, yurt, kışla gibi toplu yaşama alanları en kolay bulaşma ortamlarıdır. Eğitim düzeyi düşük kenar mahalle semtlerinde daha çok görülür.

  "Uyuz böcekleri kedi, köpek gibi memeli hayvanlar için de hastalık etkenidirler. Hububatla da yayılan cinsleri vardır. Deride geceleri daha da artan düzeyde kaşıntı ve kabarcıklar oluşmussa, mutlaka uzmandan tıbbi destek alınmalıdır."

   

  Eğer uyuz teşhisi konmuş ise;

  Kontrol Önlemleri
   

  -

  İyi bir vücut temizliği ardından verilen böcek öldüren ilaçlar tarife göre tekrarlanarak vücuda sürülür. Vücut ilaçlı bırakılır. Üzerindeki çamaşırlar değiştirilir. Bu işlemi evdeki hasta olan da olmayan da yapmalıdır.

  -

  Çıkan giysiler ve kullanılan eşyalar kaynatılır, yıkanır ve sıcak ütü yapılır.

  -

  Ev içi ve yıkanamayan eşyaların profesyonel servis tarafından özel formülasyonla ilaçlanması gerekir.

  -

  Okul ve yurt gibi toplu yaşam alanlarında ise hastalar tecrit edilir ve okul içinde komple ilaçlama yapılmalıdır.


   

  Tespih Böceği
  Biyolojisi
   

  Gri renkte ve çok kısa ayakları vardır. Dokunulduğunda kıvrılarak top şeklini aldığı için halk arasında tesbih böceği olarak adlandırılır. Rutubetli ve sebze artığı olan her yerde yaşarlar; mahzen ve bodrum gibi yerleri severler. Saksı bitkilerine zarar verirler.


   

  Ağaç Kurdu (Mobilya Böceği)
  Biyolojisi

  Ağaç kurdu eski tahta eşyada; pencere, kapı, parke ve mobilyanın ağaç aksamlarında yerleşir ve dehlizler açarak ilerler. Bu arada kemirdikleri ağacın tozları dışarı dökülür. Bazen geceleri sessizlikte, delik açarken çıkardıkları sesler duyulabilir. Mobilya böceği büyük toplu iğne başı büyüklüğünde, kahverengidir. Özellikle mobilyaların kumaşları ve bu kumaşların içindeki dolgu maddeleri (kamış, saman, ot vs.) arasında yuvalanırlar. Kumaşı deler ve yıpratırlar. Ölenleri mobilyanın altına dökülür.

  Kontrol Önlemleri
   

  Mobilya ve tahta içine nüfuz edecek şekilde özel ilaçlama yöntemleri ile kontrol altına alınabilirler. Çoğu kez ilaçlamayı ikinci defa yapmak gerekebilir.


   

  Akrep

  Biyolojisi

  2,5-5 cm boyunda; türüne göre siyah, sarı, kahverengi veya mavi renkte olabilirler. Böceklerle beslenirler. Genelde taş veya duvar kovuklarında, toprak deliklerde, bodrum, çatı, ahşap bina, depo, moloz yığını gibi yerlerde yuvalanırlar. Yuva ve yiyecek bulmak için binalara yaklaşır veya girerler. Ev içine girince yatakta, ayakkabı içi gibi kovuk şeklini andıran her yerde rastlamak mümkündür. Geceleri aktiftirler. Gündüzleri karanlık ve serin yerlerde veya yuvalarında geçirirler. Bahar ve sonbahar yağmurları ile birlikte yuvalarını su basar ve bina içerisine girişleri sıklaşır.

  "Çok zehirlidirler. Korunma içgüdüsüyle temas edince sokarlar. İnsanlarda hayati tehdit oluştururlar."

  Kontrol Önlemleri
   

  Özellikle bina çevresi, bahçe, çatı, bodrum ve depo gibi yerlerdeki yuvalanma ortamlarının iyi araştırılması gerekir. Mücadele; bu ortamlardaki satıhlara, özel ve rezidüel etkili pestisitlerin yağışsız havalarda uygulanması şeklinde yapılır. Bahar ve sonbahar ayları mücadele için uygundur. Ev içi uygulama, koruyucu maksatla yapılır. Mücadelesi dikkat ister ve tehlikelidir; profesyonel uygulayıcı gerektirir.


   

  Çiyan
  Biyolojisi

  3-10 cm büyüklüğünde, 2-8 mm eninde, yassı halkalı, etrafında 17 çift anteni olan zehirli canlılardır. Gündüzleri evlerin nemli, loş ve karanlık yerlerinde, taş altlarında, deliklerde gizlenirler. Geceleri dolaşırlar; böcek ve solucanlarla beslenirler. İnsana saldırmazlar.

   

  "Çıplak ayakla dolaşırken, terlik veya ayakkabı giyerken korunma içgüdüsü ile sokarlar. Isırdığı yerde birbirine benzeyen iki adet koyu renkte iz görülür. Örümcek ısırmalarındaki gibi zehirlenme belirtileri ortaya çıkar."
   

   

  Kontrol Önlemleri
   
  Üredikleri kulübe ve evler boşaltılır içerisi ve dışarışı ile üreme yerleri kalıcı ilaçlarla ilaçlanır. Isırılan yer hızla emilir gerekirse ısırık yeri biraz kanatılır. Yaraya amonyak sürülür ve doktora getirilir
   

  Örümcek
  Biyolojisi

  Parazitlenmezler; hastalık bulaştırmazlar; yağmacılıkla ve böcekleri yiyerek beslenirler. Çok türleri vardır. Boyları türe göre değişir. Bazıları insanda, sokarak zehirlenmeye sebep olur. Genellikle boyun, el, yüz, omuz ve koldan sokarlar. Evlerin loş karanlık ve nemli yerlerine yuvalanırlar. Sokulan yerde yanma ve ağrı başlar; bölge kaşınır ve şişer; titreme ve bitkinlik oluşur. Nabız artması ve soğuk terleme görülür. Isırık yerinde birbirine benzet 2 adet nokta gözlemlenebilir. 

   

  Kontrol Önlemleri
   

  Isırılan yer hızla emilir. Gerekirse bölge biraz kanatılır. Yaraya amonyak sürülür ve ısırılan kişi acilen doktora götürülür.
  Bina içine ve ürediği yerlere kalıcı etkili ilaçlama yapılır.


   

  Arı
  Biyolojisi

  0,5-1 cm boyunda, altın sarısı renginde ve kahverengi dalgalı desenlere sahiptirler. Bal ve eşek arısı gibi türleri vardır. Duvar deliği, ağaç, çatı arası ve evlerin uygun yerlerine petek yuva yaparak yerleşirler. Koloni halinde yaşarlar. Çiçeklerden polen ve nektar toplayarak bunları depolarlar ve kışın bunlarla beslenirler. İnsanları ısırarak ve sokarak alerjik reaksiyona sebep olurlar.

   

  Kontrol Önlemleri
  Yuvalarının ilaçlanması veya bozulması gerekir.

   

  Haşere Takvimi

   

Böcek Türleri

Vizyonumuz

Ülkemiz insanlarına daha sağlıklı ve daha mutlu bir yaşam sürdürebilmeleri için kaliteli, güvenilir ve en uygun maliyetli hizmetleri sunmaktır.

İletişim

Güven Haşere İlaçlama Merkezi
Adres: Çay Mah. Uzun Çarşı No:7/B
( Ayakkabıcılar Çarşısı )
İskenderun / Türkiye
Tel: 0.326.614 59 62 - 612 0 612
Fax: 0.326.614 25 27
Ankara Şube Tel : 0 (507) 023 06 13
http://www.akademicerrahi.com.tr/pestkontrol
Email: guvenhasere@akademicerrahi.com.tr